Atrakcje w borach tucholskich

Turystyka

Miasto potrafi dać w kość. Powietrze przepełnione spalinami, hałas, skąpe połacie zieleni i ciągły pośpiech. Warto więc zagwarantować sobie odrobinę ucieczki od miejskich problemów. Polska daje nam obfity wachlarz możliwości. Jedną z nich są Bory Tucholskie. Ogromny obszar objęty programem Natura 2000 oraz rezerwatu biosfery UNESCO jest doskonałym miejscem by odpocząć od zgiełku terenów miejskich. Nie ma przecież lepszego miejsca na odetchnięcie świeżym powietrzem, niż oddalone od miast obszary naturalne.

Najważniejsze miejscowości

Bory Tucholskie rozciągają się na przestrzeni 300 tysięcy kilometrów kwadratowych. Gdzie więc zaplanować nocleg? Jakie miasto wybrać, by być jak najbliżej szczególnej przyrody rezerwatu?
Myślę, że najważniejszym punktem na mapie kompleksów borów zdecydowanie jest miejscowość Tuchola. To ją uważa się za stolice Borów Tucholskich. Wyróżnić możemy też Chojnice, Czersk oraz Wdzydze Tucholskie.

Atrakcje Bory Tucholskie

Park narodowy Bory Tucholskie jest atrakcją sam w sobie. Podziwianie niesamowitych krajobrazów, które przyciągają wielu turystów z całego świata, spacerowanie ścieżkami turystycznymi pozwalającymi dostrzec najważniejsze zakamarki Parku. Ponadto na terenie parku znajduje się wiele rezerwatów takich jak:

  1. Rezerwat „Bagno Grzybna” – rozległe, zapierające dech w piersiach torfowisko
  2. Bagna nad Stążką – tutaj warta wspomnienia jest ścieżka „Jelenia wyspa
  3. Jeziorka Kozie – Odznaczające się pływającymi po ich taflach wysepkami
  4. Cisy nad Czerską strugą – Stary, naturalny gaj cisowy
  5. Ustronie – Zachowany w oryginalnym stanie las mieszany

Dla amatorów aktywnego spędzenia czasu Park Narodowy Bory Tucholskie przygotował spływ kajakowy o różnych poziomach trudności. Można umówić się nie tylko na jednodniową trasę, ale również zarezerwować sobie cały weekend pełen wrażeń i różnorodnych przygód na kilku rzekach przepływających przez ten wspaniały zakątek natury.
Atrakcje Bory Tucholskie to nie tylko ciekawostki przyrodnicze, ale także mnogość zabytków oraz wiosek tematycznych przenoszących nas w czasie do wybranych epok istnienia tego wyjątkowego rezerwatu. Można odwiedzić miasteczka będące kolebką działań wydobycia węgla brunatnego w XIX wieku, czy odwiedzić raj dla pszczół w miejscowości we Wielkim Mędromierzu. W Tucholi czeka na nas Muzeum Borów Tucholskich, a we wsiach Krąg, Brzozie, Legbąd, Klocek, Brzozowe, Błota i wielu innych znajdziemy pozostałości po tradycyjnej, tucholskiej zabudowie sięgającej pamięcią do zamierzchłych stuleci.

 

Turystyka
Krynica-Zdrój w otoczeniu pięknych gór

Krynica Zdrój to niewielkie miasto leżące na terenie województwa małopolskiego. Wielu ludzi wybiera właśnie to miejsce na letni wypoczynek i właściwie nie sposób się temu dziwić. Przepiękne otoczenie to wystarczający powód, by przyjechać w ten region Polski i wypocząć od miejskiego zgiełku. Krynica Zdrój jakie to góry usytuowana jest w …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Kielcach?

Kielce to miasto znajdujące się w południowo-wschodniej części naszego kraju. Usytuowane jest w Górach Świętokrzyskich, a wobec tego w przepięknej scenerii, która każdego roku przyciąga w te rejony całe rzesze turystów. To doskonałe miejsce dla osób, które uwielbiają zwiedzanie miejsc przesiąkniętych historią oraz dla osób, które pragną wypoczynku na łonie …

Turystyka
Najpiękniejsze miejsca w polskich górach

Polskie góry to dla wielu osób azyl i jedyne miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku i zbyt szybkiego tempa życia. Bliskość natury i możliwość podziwiania przepięknych pomników przyrody to przywilej, z którego warto, a czasem nawet trzeba korzystać. Na terenie Polski znajdują się aż trzy łańcuchy górskie. Każdy z …