Co warto zobaczyć w lubelskim?

Turystyka

W województwie lubelskim można znaleźć różnorodne atrakcje, dla których warto spędzić tam nawet cały urlop. Atrakcje w lubelskim pozwalają spędzić czas aktywnie, w formie sielskiego wypoczynku czy z rodziną lub ze zwierzęcymi pupilami. Przede wszystkim na terenie całej Lubelszczyzny można bez problemu wybrać miejsca noclegowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Jakie rozrywki oferuje Lublin?

Już w samym Lublinie znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić i pokażą, co warto zobaczyć lubelskie w samym Lublinie. Warto przede wszystkim zobaczyć Muzeum Wsi Lubelskiej, które przenosi odwiedzającego w czasie. Muzeum jest podzielone na sekcje, które odpowiadają poszczególnym regionom jak:

 • Wyżyna Lubelska,
 • Roztocze,
 • Powiśle,
 • Podlasie,
 • Nadbuże.

Należy także wspomnieć o sektorze dworskim oraz miasteczku (gdzie można przyjrzeć się pracy takich miejsc jak dawna agencja pocztowa, zakład fryzjerski, gabinet dentystyczny, restauracja, pracownia malarza szyldów). Tutaj znajduje się XVII- wieczny kościół z Matczyna, który jest najstarszym zachowanym drewnianym kościołem parafialnym na Lubelszczyźnie. Dodatkowo Muzeum Wsi Lubelskiej organizuje takie wydarzenia jak:

 • Andrzejki,
 • dożynki,
 • potańcówki w skansenie,
 • kiermasze ziołowo-miodowe,
 • Lubelskie Święto Chleba,
 • obchody Nocy Świętojańskiej i inne.

W lubelskie warto się wybrać, aby zobaczyć jeszcze takie obiekty jak:

 1. Zamek Lubelski, gdzie można zobaczyć XIII-wieczny donżon (wieża) oraz pochodzącą z XIV wieku Kaplicę Trójcy Świętej, a w Lublinie można pospacerować po Starym Mieście.
 2. Kazimierz Dolny to kolejne interesujące miejsce na Lubelszczyźnie. Jest to miasto położone nad Wisłą, które nazywa się “perłą polskiego renesansu”. Dla turystów atrakcją są malownicze krajobrazy, wspaniała atmosfera oraz liczne zabytki. Na terenie miasta znajdują się również zabytkowe spichlerze (Kazimierz Dolny był ośrodkiem handlu zbożem). W kościele św. Jana Chrzciciela na renesansowym rynku miasta znajdują się jedne z najstarszych w Polsce organów, które nadal są w użyciu.
 3. Zamość, które jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najbardziej charakterystycznego punktu miasta zalicza się manierystyczno-barokowy ratusz z 52-metrową wieżą zegarową. Natomiast wokół rynku znajdują się kolorowe kamienice z attykami (nazywane są ormiańskimi).
 4. Roztoczański Park Narodowy, który obejmuje swoim zasięgiem najcenniejsze tereny Roztocza. Ponad 95% terytorium Parku jest pokryte przez lasy. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest konik polski, którego hodowla funkcjonuje tu od 1982 roku. Głównym punktem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest miasteczko Zwierzyniec, gdzie znajduje się na środku jeziora kościół św. Jana Nepomucena.
 5. Kozłówka, gdzie znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy rodziny Zamoyskich.
 6. Dęblin, gdzie można zobaczyć zespół obiektów fortecznych, czyli Twierdzę Dęblin oraz Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych.
 7. Chełm z Zabytkową Kopalnią Kredy.
 8. Rezerwat Przyrody “Nad Tanwią”, który ma chronić najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew.
 9. Puławy, które określa się jako “polskie Ateny”. Przyczyną jest klasycystyczno-romantyczny zespół pałacowo-parkowy Czartoryskich, gdzie są liczne nawiązania do antyku.
 10. Co warto zobaczyć lubelskie oferuje nawet uzdrowisko Nałęczów, które jest jedynym w Polsce o profilu wyłącznie kardiologicznym. Z uwagi na mikroklimat (sprzyjający obniżaniu się ciśnienia tętniczego krwi).

 

Turystyka
Jakie atrakcje w Krynicy Górskiej warto zobaczyć?

Krynica Górska jest nazywana perłą polskich uzdrowisk i przyciąga zarówno kuracjuszy jak i turystów. Na popularność tej miejscowości mają wpływ takie cechy jak niepowtarzalny podalpejski mikroklimat, najsłynniejsze wody mineralne i lecznicze oraz idealne warunki narciarskie. Do Krynicy Górskiej coraz więcej osób przyjeżdża na weekend lub na wakacje, gdyż mogą tu …

Turystyka
Jakie atrakcje zimowe dla dzieci oferuje Szklarska Poręba?

Szklarska Poręba to miejscowość na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Jej położenie i uwarunkowania umożliwiają aktywny wypoczynek całym rodzinom w każdej porze roku. Czas spędzają tu narciarze czy snowboardziści, wielbiciele wędrówek po górskich szlakach czy rowerowych przejażdżek. Z kolei dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje oraz …

Turystyka
Jakie ciekawe miejsca oferuje Roztocze?

Roztocze to kraina położona w woj. lubelskim i podkarpackim, która na wschodzie kończy się we Lwowie. Roztocze jest określane, jako polska Toskania, gdyż jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, który dodatkowo słynie z czystego powietrza i dużego stężania jodu (poziom porównywalny do tego na Pomorzu). Do charakterystycznych cech Roztocza zalicza …