Jakie ciekawe miejsca oferuje Roztocze?

Turystyka

Roztocze to kraina położona w woj. lubelskim i podkarpackim, która na wschodzie kończy się we Lwowie. Roztocze jest określane, jako polska Toskania, gdyż jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, który dodatkowo słynie z czystego powietrza i dużego stężania jodu (poziom porównywalny do tego na Pomorzu). Do charakterystycznych cech Roztocza zalicza się:

 • zielone lasy,
 • srebrzyste rzeki,
 • kolorowa mozaika falistych pól.

Z kolei Roztoczański Park Narodowy to kraina jodły, buka i konika polskiego. To rejon malowniczych wsi i miasteczek z ciekawą historią i licznymi atrakcjami. Turyści wybierają się tutaj na spływy kajakowe po rzekach: Wieprz, Tanew, Łada czy Bukowa lub wycieczki rowerowe ( szlaki rowerowe jak Centralny Szlak Rowerowy Roztocza oraz fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo).

Jakie ciekawe miejsca roztocze oferuje?

Ciekawe miejsca roztocze przedstawia wszystkim. Roztocze swoim zasięgiem obejmuje od Kraśnika aż po sam Lwów. Roztocze dzielone jest na trzy części:

 • Roztocze Zachodnie (w całości w woj. lubelskim, z takimi miastami jak Kraśnik czy Szczebrzeszyn);
 • Roztocze Środkowe (leży w woj. lubelskim i podkarpackim, do miast na tym terenie należą Biłgoraj, Krasnobród, Zwierzyniec i Zamość);
 • Roztocze Wschodnie (dzielone między Polskę a Ukrainę, z miastami Żółkiew oraz Lwów).

Do najciekawszych atrakcji Roztocza zalicza się takie miejsca jak:

 1. Rezerwat Czartowe Pole, które znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. W rezerwacie stworzono ścieżkę dydaktyczną o długości ok. 1,4 km, która jest oznaczona kolorem niebieskim. Na trasie można obejrzeć cmentarzysko z symbolicznymi mogiłami czy ruiny XVIII-wiecznej papierni.
 2. Rezerwat Nad Tanwią ze słynnymi “Szumami nad Tanwią” i wodospadem na Jeleniu, który znajduje się obok wsi Rebizanty i chroni przełom rzeki Tanew. Posiada on 24 progi skalne (na odcinku około 1 km brzegu rzeki), które tworzą niewielkie wodospady zwane szumami. Przez Rezerwat Nad Tanwią można przejść ścieżką dydaktyczną “Szlak Szumów”, która prowadzi licznymi drewnianymi pomostami i mostkami. Z kolei wodospad nad Jeleniem jest największym wodospadem na Roztoczu, który mierzy ponad 1,5 m wysokości i ponad 9 m szerokości.
 3. Wieża widokowa w Suścu, która powstała w 2013 roku. Wieża jest zlokalizowana na wzniesieniu zwanym Górą Grabowicką i jest wysoka na 12 metrów, a składa się z trzech kondygnacji, z których można podziwiać widoki na roztoczańskie pola oraz Puszczę Solską.
 4. Zwierzyniec, czyli miasteczko umiejscowione w sercu Roztocza Środkowego i Roztoczańskiego Parku Narodowego. To tutaj znajduje się m.in. Kościół na Wyspie p.w. św. Jana Nepomucena czy Browar w Zwierzyńcu.
 5. Będąc w tym regionie nie można pominąć takich miejsc jak Roztoczański Park Narodowy z Bukową Górą i Piaseczną Górą, na którym znajdują się najcenniejsze przyrodniczo obszary, gdzie stworzono 10 ścieżek poznawczych. Oprócz pięknych widoków warto także zajrzeć na Stawy Echo, na które składa się 9 zbiorników wodnych z szeroką, piaszczystą plażą. Jeszcze warto wskazać miejsca takie jak Baszta widokowa w Józefowie, Kamieniołom w Józefowie czy Skansen Etnograficzny na Roztoczu (Zagroda Guciów).
Turystyka
Najlepsze hotele butikowe – ekskluzywna oaza komfortu i luksusu

Podróże są fascynującym sposobem na odkrywanie nowych miejsc, kultur i doświadczeń. Gdy planujemy swój wymarzony urlop, szukamy czegoś więcej niż tylko miejsca do spania. Chcemy znaleźć wyjątkowe, niepowtarzalne i luksusowe doświadczenie. W tym kontekście coraz większą popularność zdobywają hotele butikowe, które oferują nie tylko komfortowe zakwaterowanie, ale także osobisty i …

Turystyka
Standardowe wyposażenie hotelowych apartamentów

Apartamenty hotelowe to luksusowy i wygodny sposób na zatrzymanie się podczas podróży. Oferują wiele udogodnień i funkcji, które wyróżniają je od standardowych pokoi hotelowych. Niezależnie od tego, czy szukasz miejsca na relaks, czy po prostu chcesz podnieść jakość swoich wakacji, apartamenty mogą być idealnym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się bliżej, czego można …

Turystyka
Czy Alaska to dobry kierunek na wakacje?

Alaska to niezwykle piękne miejsce, które oferuje podróżnikom niezapomniane wrażenia. Od dzikich i surowych krajobrazów po majestatyczne widoki. Bez względu na to, czy szukasz relaksującego wypadu, tropienia niespotykanych nigdzie indziej zwierząt czy pełnych przygód, górskich wypraw, w tym rozległym i zróżnicowanym stanie każdy znajdzie coś dla siebie. Przecz Niezapomniane przeżycia …