Jakie ciekawe miejsca oferuje Roztocze?

Turystyka

Roztocze to kraina położona w woj. lubelskim i podkarpackim, która na wschodzie kończy się we Lwowie. Roztocze jest określane, jako polska Toskania, gdyż jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, który dodatkowo słynie z czystego powietrza i dużego stężania jodu (poziom porównywalny do tego na Pomorzu). Do charakterystycznych cech Roztocza zalicza się:

 • zielone lasy,
 • srebrzyste rzeki,
 • kolorowa mozaika falistych pól.

Z kolei Roztoczański Park Narodowy to kraina jodły, buka i konika polskiego. To rejon malowniczych wsi i miasteczek z ciekawą historią i licznymi atrakcjami. Turyści wybierają się tutaj na spływy kajakowe po rzekach: Wieprz, Tanew, Łada czy Bukowa lub wycieczki rowerowe ( szlaki rowerowe jak Centralny Szlak Rowerowy Roztocza oraz fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo).

Jakie ciekawe miejsca roztocze oferuje?

Ciekawe miejsca roztocze przedstawia wszystkim. Roztocze swoim zasięgiem obejmuje od Kraśnika aż po sam Lwów. Roztocze dzielone jest na trzy części:

 • Roztocze Zachodnie (w całości w woj. lubelskim, z takimi miastami jak Kraśnik czy Szczebrzeszyn);
 • Roztocze Środkowe (leży w woj. lubelskim i podkarpackim, do miast na tym terenie należą Biłgoraj, Krasnobród, Zwierzyniec i Zamość);
 • Roztocze Wschodnie (dzielone między Polskę a Ukrainę, z miastami Żółkiew oraz Lwów).

Do najciekawszych atrakcji Roztocza zalicza się takie miejsca jak:

 1. Rezerwat Czartowe Pole, które znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. W rezerwacie stworzono ścieżkę dydaktyczną o długości ok. 1,4 km, która jest oznaczona kolorem niebieskim. Na trasie można obejrzeć cmentarzysko z symbolicznymi mogiłami czy ruiny XVIII-wiecznej papierni.
 2. Rezerwat Nad Tanwią ze słynnymi “Szumami nad Tanwią” i wodospadem na Jeleniu, który znajduje się obok wsi Rebizanty i chroni przełom rzeki Tanew. Posiada on 24 progi skalne (na odcinku około 1 km brzegu rzeki), które tworzą niewielkie wodospady zwane szumami. Przez Rezerwat Nad Tanwią można przejść ścieżką dydaktyczną “Szlak Szumów”, która prowadzi licznymi drewnianymi pomostami i mostkami. Z kolei wodospad nad Jeleniem jest największym wodospadem na Roztoczu, który mierzy ponad 1,5 m wysokości i ponad 9 m szerokości.
 3. Wieża widokowa w Suścu, która powstała w 2013 roku. Wieża jest zlokalizowana na wzniesieniu zwanym Górą Grabowicką i jest wysoka na 12 metrów, a składa się z trzech kondygnacji, z których można podziwiać widoki na roztoczańskie pola oraz Puszczę Solską.
 4. Zwierzyniec, czyli miasteczko umiejscowione w sercu Roztocza Środkowego i Roztoczańskiego Parku Narodowego. To tutaj znajduje się m.in. Kościół na Wyspie p.w. św. Jana Nepomucena czy Browar w Zwierzyńcu.
 5. Będąc w tym regionie nie można pominąć takich miejsc jak Roztoczański Park Narodowy z Bukową Górą i Piaseczną Górą, na którym znajdują się najcenniejsze przyrodniczo obszary, gdzie stworzono 10 ścieżek poznawczych. Oprócz pięknych widoków warto także zajrzeć na Stawy Echo, na które składa się 9 zbiorników wodnych z szeroką, piaszczystą plażą. Jeszcze warto wskazać miejsca takie jak Baszta widokowa w Józefowie, Kamieniołom w Józefowie czy Skansen Etnograficzny na Roztoczu (Zagroda Guciów).
Turystyka
Jakie atrakcje w Krynicy Górskiej warto zobaczyć?

Krynica Górska jest nazywana perłą polskich uzdrowisk i przyciąga zarówno kuracjuszy jak i turystów. Na popularność tej miejscowości mają wpływ takie cechy jak niepowtarzalny podalpejski mikroklimat, najsłynniejsze wody mineralne i lecznicze oraz idealne warunki narciarskie. Do Krynicy Górskiej coraz więcej osób przyjeżdża na weekend lub na wakacje, gdyż mogą tu …

Turystyka
Jakie atrakcje zimowe dla dzieci oferuje Szklarska Poręba?

Szklarska Poręba to miejscowość na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Jej położenie i uwarunkowania umożliwiają aktywny wypoczynek całym rodzinom w każdej porze roku. Czas spędzają tu narciarze czy snowboardziści, wielbiciele wędrówek po górskich szlakach czy rowerowych przejażdżek. Z kolei dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje oraz …

Turystyka
Jakie atrakcje dla dzieci oferują bory tucholskie?

Bory tucholskie to region, który zachęca czystym powietrzem, nieskażoną przyrodą (połacie lasów, meandrujące rzeki) i licznymi atrakcjami dla dorosłych i dzieci. W tym miejscu pobudkę zapewni świergot ptaków. Miejsce to jest jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce (powierzchnia około 3 tysięcy km ). Na jego terenie znajduje się park …