Białowieża i jej atrakcje

Turystyka

Polska może pochwalić się jednym z najrzadziej występującym zwierzęciem na Ziemi. Jego liczebność wynosi około pięć tysięcy osobników, w tym około połowa znajduje się właśnie u nas, w kraju nad Wisłą. Tym zwierzęciem jest Żubr. Symbol miejsca, które warto odwiedzić chociażby właśnie dla tego osobliwego stworzenia.

Białowieża co zobaczyć

Tak jak napisałem wyżej, każda wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego będzie mogła zostać uznana za udaną, jeżeli choć raz ujrzy się na niej Żubra. Prawdopodobieństwo takiego spotkania w innych okolicznościach może być prawie niemożliwe. Ale oczywiście, Żubry to nie jedyne atrakcje wspaniałego zakątka naszego kraju jakim jest Białowieża. Co jeszcze warto więc zobaczyć?
Oczywiście cały park to idealne miejsce do spędzenia weekendu czy nawet jednego popołudnia. Występujące tam okazy przyrodnicze, krajobrazy, rośliny i zwierzęta są rozkoszą dla wielu zmysłów, ale oczywistym jest, że nie dla każdego podziwianie natury jest wystarczającym powodem by przemierzyć wiele kilometrów. Dla tych właśnie ludzie Białowieża przygotowała inne atrakcje.

Atrakcje architektoniczne

Białowieża co zobaczyć w tym znanym, polskim mieście? Oczywiście biorąc pod uwagę moją wcześniejszą wypowiedź, wpaść można do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego. Jeżeli jednak występuje u was przesyt podziwiania natury, można udać się do skansenu w sercu Białowieży. Można odnaleźć tam wiele doskonale zakonserwowanych pomników wsi leżących w pobliżu obecnego Parku Narodowego. I nie chodzi tu tylko o domostwa, ale również całą masę budynków przemysłowych z wciąż działającymi, choć tylko na pokaz, maszynami wykorzystywanymi w dawnych latach do usprawnienia prac polowych takich jak młyny mączne, Kuźnie czy warsztaty rzemieślnicze. Znajduje się tam również niewielka kapliczka.

Skansen to nie jedyne architektoniczne dzieło warte zobaczenia w pobliżu Białowieży. W obrębie tej uroczej wsi znajduje się również dworek gubernatora. Wbudowany w XIX wieku obok carskiego pałacu – który niestety nie przetrwał w pełni naszych czasów – jest główną ozdobą parku pałacowego w stylu angielskim. Niesamowita posiadłość to jedynie przedsmak tego, co podziwiać można w całym kompleksie, począwszy od sztandarowych dla stylu angielskiego wysepek połączonych mostkami na pałacowym stawie, a kończąc na rzeźbach oraz obeliskach.

Centrum wsi bogate jest również w zabytkowe obiekty kultu takie jak kościoły oraz cerkwie. Budowane na przełomie wieków są teraz doskonałą atrakcją turystyczną.

Turystyka
Jakie atrakcje w Krynicy Górskiej warto zobaczyć?

Krynica Górska jest nazywana perłą polskich uzdrowisk i przyciąga zarówno kuracjuszy jak i turystów. Na popularność tej miejscowości mają wpływ takie cechy jak niepowtarzalny podalpejski mikroklimat, najsłynniejsze wody mineralne i lecznicze oraz idealne warunki narciarskie. Do Krynicy Górskiej coraz więcej osób przyjeżdża na weekend lub na wakacje, gdyż mogą tu …

Turystyka
Jakie atrakcje zimowe dla dzieci oferuje Szklarska Poręba?

Szklarska Poręba to miejscowość na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Jej położenie i uwarunkowania umożliwiają aktywny wypoczynek całym rodzinom w każdej porze roku. Czas spędzają tu narciarze czy snowboardziści, wielbiciele wędrówek po górskich szlakach czy rowerowych przejażdżek. Z kolei dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje oraz …

Turystyka
Jakie ciekawe miejsca oferuje Roztocze?

Roztocze to kraina położona w woj. lubelskim i podkarpackim, która na wschodzie kończy się we Lwowie. Roztocze jest określane, jako polska Toskania, gdyż jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, który dodatkowo słynie z czystego powietrza i dużego stężania jodu (poziom porównywalny do tego na Pomorzu). Do charakterystycznych cech Roztocza zalicza …