Co koniecznie trzeba zabrać ze sobą jadąc w góry we wrześniu.

Turystyka

Pogoda w górach bywa kapryśna, zwłaszcza jesienią, kiedy jednego dnia świeci wspaniałe gorące słonce, a następnego zupełnie niespodziewanie spada kilkanaście cm deszczu. Jeżeli do tej pory nasze górskie eskapady opiewały jedynie miesiące letnie, które uchodzą za najmniej wymagające, i zastanawiamy się co zabrać w góry we wrześniu, najlepiej będzie zrobić gruntowną analizę aktualnych informacji, aby zabrać na wyprawę niezbędne rzeczy i nie zapomnieć o potrzebnych.

Co zabrać w góry we wrześniu

Jeżeli zamierzamy wędrować jesienią po górskich szlakach, pamiętajmy o zabraniu najważniejszych rzeczy. W naszym plecaku nie powinno zabraknąć, kilku niezbędników oto lista.

  1. Buty. Wygodne, wysokie nieprzemakalne buty z podeszwą antypoślizgową, to najważniejsza rzecz, której nie może zabraknąć na szlaku o żadnej porze roku. Jednak jesienią bywa mokro, kamienie są śliskie i bardzo ważne jest, aby buty posiadały odpowiednią podeszwę, która zabezpieczy nas przed poślizgami.
  2. Kapok od deszczu. Pozostając w wątku deszczu, bo w okresie jesiennym jest on dosyć częstym towarzyszem, przyda się porządna peleryna. Ważne, aby była na tyle długa, aby woda spływająca po niej nie zmoczyła nam nóg.
  3. Opaska na uszy lub komin/chustka na szyję. Jesienią bywa wietrznie, dlatego warto pamiętać o dodatkowej ochronie na uszy i szyję.
  4. Sprzęt na wysokie partie, w których może jeszcze zalegać śnieg. Jeżeli wybieramy się w wysokie partie gór, trzeba mieć na uwadze, że możemy tam natknąć się jeszcze na śnieg, dlatego w plecaku warto mieć raki i czekan, które umożliwią nam bezpieczne zejście oraz poruszanie się.
  5. Dodatkowa warstwa odzieży. Podobnie jak wyżej warto spakować zapasową warstwę odzieży, która zapewni nam ciepło w wyższych partiach gór.
  6. Okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą się szczególnie w słoneczne dni, ponieważ jesienna aura potrafi zaskoczyć niezwykle bystrym słońcem.
  7. Termos z herbatą. To mój ulubiony punkt listy i niezbędnik na każdą wyprawę. Gorąca herbata w termosie oraz prowiant na drogę są niezbędne niezależnie czy szykujemy się na krótszą, czy planujemy długą wyprawę. Zdarzają się sytuacje, że nasza wędrówka z różnych przyczyn może się wydłużyć, dlatego zawsze trzeba być przygotowanym na taką ewentualność, że będziemy potrzebowali zaspokoić swoje pragnienie i zgłodniejemy na szlaku. Gorąca herbata z cukrem nigdzie nie smakuje tak wspaniale, jak na górskich szczytach.
  8. Mapa. Mapa papierowa to absolutny must have, dodatkowo można także wczytać sobie do telefonu mapy offline.
Turystyka
Krynica-Zdrój w otoczeniu pięknych gór

Krynica Zdrój to niewielkie miasto leżące na terenie województwa małopolskiego. Wielu ludzi wybiera właśnie to miejsce na letni wypoczynek i właściwie nie sposób się temu dziwić. Przepiękne otoczenie to wystarczający powód, by przyjechać w ten region Polski i wypocząć od miejskiego zgiełku. Krynica Zdrój jakie to góry usytuowana jest w …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Kielcach?

Kielce to miasto znajdujące się w południowo-wschodniej części naszego kraju. Usytuowane jest w Górach Świętokrzyskich, a wobec tego w przepięknej scenerii, która każdego roku przyciąga w te rejony całe rzesze turystów. To doskonałe miejsce dla osób, które uwielbiają zwiedzanie miejsc przesiąkniętych historią oraz dla osób, które pragną wypoczynku na łonie …

Turystyka
Najpiękniejsze miejsca w polskich górach

Polskie góry to dla wielu osób azyl i jedyne miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku i zbyt szybkiego tempa życia. Bliskość natury i możliwość podziwiania przepięknych pomników przyrody to przywilej, z którego warto, a czasem nawet trzeba korzystać. Na terenie Polski znajdują się aż trzy łańcuchy górskie. Każdy z …