Co koniecznie trzeba zabrać ze sobą jadąc w góry we wrześniu.

Turystyka

Pogoda w górach bywa kapryśna, zwłaszcza jesienią, kiedy jednego dnia świeci wspaniałe gorące słonce, a następnego zupełnie niespodziewanie spada kilkanaście cm deszczu. Jeżeli do tej pory nasze górskie eskapady opiewały jedynie miesiące letnie, które uchodzą za najmniej wymagające, i zastanawiamy się co zabrać w góry we wrześniu, najlepiej będzie zrobić gruntowną analizę aktualnych informacji, aby zabrać na wyprawę niezbędne rzeczy i nie zapomnieć o potrzebnych.

Co zabrać w góry we wrześniu

Jeżeli zamierzamy wędrować jesienią po górskich szlakach, pamiętajmy o zabraniu najważniejszych rzeczy. W naszym plecaku nie powinno zabraknąć, kilku niezbędników oto lista.

  1. Buty. Wygodne, wysokie nieprzemakalne buty z podeszwą antypoślizgową, to najważniejsza rzecz, której nie może zabraknąć na szlaku o żadnej porze roku. Jednak jesienią bywa mokro, kamienie są śliskie i bardzo ważne jest, aby buty posiadały odpowiednią podeszwę, która zabezpieczy nas przed poślizgami.
  2. Kapok od deszczu. Pozostając w wątku deszczu, bo w okresie jesiennym jest on dosyć częstym towarzyszem, przyda się porządna peleryna. Ważne, aby była na tyle długa, aby woda spływająca po niej nie zmoczyła nam nóg.
  3. Opaska na uszy lub komin/chustka na szyję. Jesienią bywa wietrznie, dlatego warto pamiętać o dodatkowej ochronie na uszy i szyję.
  4. Sprzęt na wysokie partie, w których może jeszcze zalegać śnieg. Jeżeli wybieramy się w wysokie partie gór, trzeba mieć na uwadze, że możemy tam natknąć się jeszcze na śnieg, dlatego w plecaku warto mieć raki i czekan, które umożliwią nam bezpieczne zejście oraz poruszanie się.
  5. Dodatkowa warstwa odzieży. Podobnie jak wyżej warto spakować zapasową warstwę odzieży, która zapewni nam ciepło w wyższych partiach gór.
  6. Okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą się szczególnie w słoneczne dni, ponieważ jesienna aura potrafi zaskoczyć niezwykle bystrym słońcem.
  7. Termos z herbatą. To mój ulubiony punkt listy i niezbędnik na każdą wyprawę. Gorąca herbata w termosie oraz prowiant na drogę są niezbędne niezależnie czy szykujemy się na krótszą, czy planujemy długą wyprawę. Zdarzają się sytuacje, że nasza wędrówka z różnych przyczyn może się wydłużyć, dlatego zawsze trzeba być przygotowanym na taką ewentualność, że będziemy potrzebowali zaspokoić swoje pragnienie i zgłodniejemy na szlaku. Gorąca herbata z cukrem nigdzie nie smakuje tak wspaniale, jak na górskich szczytach.
  8. Mapa. Mapa papierowa to absolutny must have, dodatkowo można także wczytać sobie do telefonu mapy offline.
Turystyka
Jakie atrakcje w Krynicy Górskiej warto zobaczyć?

Krynica Górska jest nazywana perłą polskich uzdrowisk i przyciąga zarówno kuracjuszy jak i turystów. Na popularność tej miejscowości mają wpływ takie cechy jak niepowtarzalny podalpejski mikroklimat, najsłynniejsze wody mineralne i lecznicze oraz idealne warunki narciarskie. Do Krynicy Górskiej coraz więcej osób przyjeżdża na weekend lub na wakacje, gdyż mogą tu …

Turystyka
Jakie atrakcje zimowe dla dzieci oferuje Szklarska Poręba?

Szklarska Poręba to miejscowość na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Jej położenie i uwarunkowania umożliwiają aktywny wypoczynek całym rodzinom w każdej porze roku. Czas spędzają tu narciarze czy snowboardziści, wielbiciele wędrówek po górskich szlakach czy rowerowych przejażdżek. Z kolei dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje oraz …

Turystyka
Jakie ciekawe miejsca oferuje Roztocze?

Roztocze to kraina położona w woj. lubelskim i podkarpackim, która na wschodzie kończy się we Lwowie. Roztocze jest określane, jako polska Toskania, gdyż jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, który dodatkowo słynie z czystego powietrza i dużego stężania jodu (poziom porównywalny do tego na Pomorzu). Do charakterystycznych cech Roztocza zalicza …