Czy warto jechać w Góry Świętokrzyskie?

Turystyka

Góry Świętokrzyskie należą do jednych z najstarszych pasm górskich w Europie. Charakteryzują się łagodnymi i niezbyt trudnymi szlakami, przystosowanymi do wędrówek z dziećmi oraz wyjazdów weekendowych. Porośnięte wspaniałymi jodłami i bukami góry świętokrzyskie co warto obejrzeć nie tylko latem i wiosną, ale również zimą szusując na nartach z łagodnych zboczy tych magicznych gór.

Góry świętokrzyskie co warto obejrzeć

 • Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, mierzy jedynie 614 metrów n.p.m. i należy do szczytów Korony Gór Polski, i jest jej najniższym szczytem i zarazem pierwszym. Wejście na jej szczyt nie stanowi trudności i zajmuje maksymalnie 40 minut, przy trudnych warunkach pogodowych może się nieznacznie wydłużyć. Kierunek jest chętnie wybierany przez rodziny nawet z małymi dziećmi.
 • Zamek Chęciny znajdujący się pod Kielcami zamek jest zabytkiem architektonicznym. Budowla powstała na przełomie XIII i XIV wieku na grzbiecie skalistego wzgórz (367 m n.p.m.)
 • Dąb Bartek, który jest jednym z najstarszych w Polsce dębów.
 • Św. Krzyż (595 m n.p.m.) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw Gór Świętokrzyskich.
 • Gołoborza
 • Skałki Piekło rezerwat przyrody znajdujący się pod Niełkaniem.
 • Samsonów wieś i jej żelazna historia.
 • Zamek Krzyżtopór ruiny rezydencji pałacowej pochodzącej z lat 1627-44.
 • Jaskinia raj uznana za najpiękniejszą w Polsce za sprawa ciekawych gołoborzy.
 • Łysa Góra- szczyt z klasztorem Łysa Góra, inaczej nazywana jest Świętym Krzyżem, to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich – ma 595 m n.p.m. i jest to bardzo interesujące miejsce, z którym wiąże się wiele legend, które czynią je magicznym. Znajdują się tu pozostałości miejsca kultu z czasów Słowian, czyli tzw. wał kultowy.
 • Świętokrzyski Park Narodowy

Góry Świętokrzyskie przez niektórych nazywane spacerowymi, ponieważ nie należą do najwyższych świetnie sprawdzają się na weekendowe wyprawy rodzinne. Są również dobrą opcją na rozpoczęcie przygody z górami, nim wyruszymy sami czy z dziećmi na wyższe wzniesienie, warto sprawdzić swoje możliwości a także posiadany sprzęt na niżej położonych szlakach.
Turystów przyciąga opactwo na Świętym Krzyżu, dziś na terenie opactwa mieści się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Liczne atrakcje tego regionu dają możliwość połączenia wycieczki pieszej ze zwiedzaniem i odwiedzaniem zabytkowych miejsc.

 

Turystyka
Jakie atrakcje w Krynicy Górskiej warto zobaczyć?

Krynica Górska jest nazywana perłą polskich uzdrowisk i przyciąga zarówno kuracjuszy jak i turystów. Na popularność tej miejscowości mają wpływ takie cechy jak niepowtarzalny podalpejski mikroklimat, najsłynniejsze wody mineralne i lecznicze oraz idealne warunki narciarskie. Do Krynicy Górskiej coraz więcej osób przyjeżdża na weekend lub na wakacje, gdyż mogą tu …

Turystyka
Jakie atrakcje zimowe dla dzieci oferuje Szklarska Poręba?

Szklarska Poręba to miejscowość na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Jej położenie i uwarunkowania umożliwiają aktywny wypoczynek całym rodzinom w każdej porze roku. Czas spędzają tu narciarze czy snowboardziści, wielbiciele wędrówek po górskich szlakach czy rowerowych przejażdżek. Z kolei dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje oraz …

Turystyka
Jakie ciekawe miejsca oferuje Roztocze?

Roztocze to kraina położona w woj. lubelskim i podkarpackim, która na wschodzie kończy się we Lwowie. Roztocze jest określane, jako polska Toskania, gdyż jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, który dodatkowo słynie z czystego powietrza i dużego stężania jodu (poziom porównywalny do tego na Pomorzu). Do charakterystycznych cech Roztocza zalicza …