Czy warto jechać w Góry Świętokrzyskie?

Turystyka

Góry Świętokrzyskie należą do jednych z najstarszych pasm górskich w Europie. Charakteryzują się łagodnymi i niezbyt trudnymi szlakami, przystosowanymi do wędrówek z dziećmi oraz wyjazdów weekendowych. Porośnięte wspaniałymi jodłami i bukami góry świętokrzyskie co warto obejrzeć nie tylko latem i wiosną, ale również zimą szusując na nartach z łagodnych zboczy tych magicznych gór.

Góry świętokrzyskie co warto obejrzeć

 • Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, mierzy jedynie 614 metrów n.p.m. i należy do szczytów Korony Gór Polski, i jest jej najniższym szczytem i zarazem pierwszym. Wejście na jej szczyt nie stanowi trudności i zajmuje maksymalnie 40 minut, przy trudnych warunkach pogodowych może się nieznacznie wydłużyć. Kierunek jest chętnie wybierany przez rodziny nawet z małymi dziećmi.
 • Zamek Chęciny znajdujący się pod Kielcami zamek jest zabytkiem architektonicznym. Budowla powstała na przełomie XIII i XIV wieku na grzbiecie skalistego wzgórz (367 m n.p.m.)
 • Dąb Bartek, który jest jednym z najstarszych w Polsce dębów.
 • Św. Krzyż (595 m n.p.m.) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw Gór Świętokrzyskich.
 • Gołoborza
 • Skałki Piekło rezerwat przyrody znajdujący się pod Niełkaniem.
 • Samsonów wieś i jej żelazna historia.
 • Zamek Krzyżtopór ruiny rezydencji pałacowej pochodzącej z lat 1627-44.
 • Jaskinia raj uznana za najpiękniejszą w Polsce za sprawa ciekawych gołoborzy.
 • Łysa Góra- szczyt z klasztorem Łysa Góra, inaczej nazywana jest Świętym Krzyżem, to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich – ma 595 m n.p.m. i jest to bardzo interesujące miejsce, z którym wiąże się wiele legend, które czynią je magicznym. Znajdują się tu pozostałości miejsca kultu z czasów Słowian, czyli tzw. wał kultowy.
 • Świętokrzyski Park Narodowy

Góry Świętokrzyskie przez niektórych nazywane spacerowymi, ponieważ nie należą do najwyższych świetnie sprawdzają się na weekendowe wyprawy rodzinne. Są również dobrą opcją na rozpoczęcie przygody z górami, nim wyruszymy sami czy z dziećmi na wyższe wzniesienie, warto sprawdzić swoje możliwości a także posiadany sprzęt na niżej położonych szlakach.
Turystów przyciąga opactwo na Świętym Krzyżu, dziś na terenie opactwa mieści się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Liczne atrakcje tego regionu dają możliwość połączenia wycieczki pieszej ze zwiedzaniem i odwiedzaniem zabytkowych miejsc.

 

Turystyka
Krynica-Zdrój w otoczeniu pięknych gór

Krynica Zdrój to niewielkie miasto leżące na terenie województwa małopolskiego. Wielu ludzi wybiera właśnie to miejsce na letni wypoczynek i właściwie nie sposób się temu dziwić. Przepiękne otoczenie to wystarczający powód, by przyjechać w ten region Polski i wypocząć od miejskiego zgiełku. Krynica Zdrój jakie to góry usytuowana jest w …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Kielcach?

Kielce to miasto znajdujące się w południowo-wschodniej części naszego kraju. Usytuowane jest w Górach Świętokrzyskich, a wobec tego w przepięknej scenerii, która każdego roku przyciąga w te rejony całe rzesze turystów. To doskonałe miejsce dla osób, które uwielbiają zwiedzanie miejsc przesiąkniętych historią oraz dla osób, które pragną wypoczynku na łonie …

Turystyka
Najpiękniejsze miejsca w polskich górach

Polskie góry to dla wielu osób azyl i jedyne miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku i zbyt szybkiego tempa życia. Bliskość natury i możliwość podziwiania przepięknych pomników przyrody to przywilej, z którego warto, a czasem nawet trzeba korzystać. Na terenie Polski znajdują się aż trzy łańcuchy górskie. Każdy z …