Czy warto jechać w Góry Świętokrzyskie?

Turystyka

Góry Świętokrzyskie należą do jednych z najstarszych pasm górskich w Europie. Charakteryzują się łagodnymi i niezbyt trudnymi szlakami, przystosowanymi do wędrówek z dziećmi oraz wyjazdów weekendowych. Porośnięte wspaniałymi jodłami i bukami góry świętokrzyskie co warto obejrzeć nie tylko latem i wiosną, ale również zimą szusując na nartach z łagodnych zboczy tych magicznych gór.

Góry świętokrzyskie co warto obejrzeć

 • Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, mierzy jedynie 614 metrów n.p.m. i należy do szczytów Korony Gór Polski, i jest jej najniższym szczytem i zarazem pierwszym. Wejście na jej szczyt nie stanowi trudności i zajmuje maksymalnie 40 minut, przy trudnych warunkach pogodowych może się nieznacznie wydłużyć. Kierunek jest chętnie wybierany przez rodziny nawet z małymi dziećmi.
 • Zamek Chęciny znajdujący się pod Kielcami zamek jest zabytkiem architektonicznym. Budowla powstała na przełomie XIII i XIV wieku na grzbiecie skalistego wzgórz (367 m n.p.m.)
 • Dąb Bartek, który jest jednym z najstarszych w Polsce dębów.
 • Św. Krzyż (595 m n.p.m.) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw Gór Świętokrzyskich.
 • Gołoborza
 • Skałki Piekło rezerwat przyrody znajdujący się pod Niełkaniem.
 • Samsonów wieś i jej żelazna historia.
 • Zamek Krzyżtopór ruiny rezydencji pałacowej pochodzącej z lat 1627-44.
 • Jaskinia raj uznana za najpiękniejszą w Polsce za sprawa ciekawych gołoborzy.
 • Łysa Góra- szczyt z klasztorem Łysa Góra, inaczej nazywana jest Świętym Krzyżem, to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich – ma 595 m n.p.m. i jest to bardzo interesujące miejsce, z którym wiąże się wiele legend, które czynią je magicznym. Znajdują się tu pozostałości miejsca kultu z czasów Słowian, czyli tzw. wał kultowy.
 • Świętokrzyski Park Narodowy

Góry Świętokrzyskie przez niektórych nazywane spacerowymi, ponieważ nie należą do najwyższych świetnie sprawdzają się na weekendowe wyprawy rodzinne. Są również dobrą opcją na rozpoczęcie przygody z górami, nim wyruszymy sami czy z dziećmi na wyższe wzniesienie, warto sprawdzić swoje możliwości a także posiadany sprzęt na niżej położonych szlakach.
Turystów przyciąga opactwo na Świętym Krzyżu, dziś na terenie opactwa mieści się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Liczne atrakcje tego regionu dają możliwość połączenia wycieczki pieszej ze zwiedzaniem i odwiedzaniem zabytkowych miejsc.

 

Turystyka
Najlepsze hotele butikowe – ekskluzywna oaza komfortu i luksusu

Podróże są fascynującym sposobem na odkrywanie nowych miejsc, kultur i doświadczeń. Gdy planujemy swój wymarzony urlop, szukamy czegoś więcej niż tylko miejsca do spania. Chcemy znaleźć wyjątkowe, niepowtarzalne i luksusowe doświadczenie. W tym kontekście coraz większą popularność zdobywają hotele butikowe, które oferują nie tylko komfortowe zakwaterowanie, ale także osobisty i …

Turystyka
Standardowe wyposażenie hotelowych apartamentów

Apartamenty hotelowe to luksusowy i wygodny sposób na zatrzymanie się podczas podróży. Oferują wiele udogodnień i funkcji, które wyróżniają je od standardowych pokoi hotelowych. Niezależnie od tego, czy szukasz miejsca na relaks, czy po prostu chcesz podnieść jakość swoich wakacji, apartamenty mogą być idealnym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się bliżej, czego można …

Turystyka
Czy Alaska to dobry kierunek na wakacje?

Alaska to niezwykle piękne miejsce, które oferuje podróżnikom niezapomniane wrażenia. Od dzikich i surowych krajobrazów po majestatyczne widoki. Bez względu na to, czy szukasz relaksującego wypadu, tropienia niespotykanych nigdzie indziej zwierząt czy pełnych przygód, górskich wypraw, w tym rozległym i zróżnicowanym stanie każdy znajdzie coś dla siebie. Przecz Niezapomniane przeżycia …