Wycieczki górskie

Turystyka

Spędzanie wolnego czasu bywa trudne. Kiedy w końcu uda nam się uzyskać kilka dni wolnego, możliwości jakie mamy nas przytłaczają i sprawiają, że na koniec okazuje się, że i tak cały dzień spędziliśmy w domu nie robiąc niczego konkretnego. W ekonomii nazywa się to paradoksem wyboru – i mniej mamy opcji, tym chętniej wybierzemy, którąś z nich. Działa to na podstawie poczucia lęku, że wybieranie niesie za sobą konsekwencje decyzji, a im większy wybór, tym więcej przewidywanych konsekwencji. Przychodzę więc na ratunek i opowiem o wycieczkach górskich.

Wycieczki górskie

Wydawać się może, że by podróżować po górach mogą tylko wybrani. Treningi, sprzęt i kondycja to wymagane elementy każdej górskiej wspinaczki, ale tak nie jest. Może w Himalajach, gdzie każda góra niesie za sobą niesamowite wyzwania, niekiedy – niestety – ponad siły dla człowieka, nawet takiego, który wielokrotnie pokonywał górę. Góry to siła, moc i wielkie niebezpieczeństwo, ale na szczęście nie wszystkie, a te dostępne w Polsce raczej nie są w stanie wyrządzić nam krzywdy, chyba, że bardzo się o to postaramy.
Dobrym przykładem są Góry Świętokrzyskie. Najwyższa góra – Łysica, to szczyt, który nawet dla kompletnego górskiego laika jest do zdobycia w mniej więcej godzinę. Oczywiście nigdy nie można lekceważyć stoków. Warto zabrać wygodne buty z usztywnieniem kostki oraz grubą podeszwą, by jak najlżej odczuć trudy wspinaczki, ale kiedy znajdziemy się tam w zwykłych butach sportowych możemy dostać się na szczyt równie szybko i bezpiecznie. Uważajcie jednak na kamienie, jest ich mnóstwo na głównej trasie wspinaczkowej, a upadek na nie jest bolesny!
Góry Świętokrzyskie jest przygotowane też na wycieczki górskie o najniższym możliwym poziomie trudności. Łysa góra – bo o niej mowa – posiada również podejście drogą asfaltową! Dzięki czemu możemy się cieszyć niesamowitymi widokami przy najniższym możliwym wkładzie fizycznego wysiłku.

Bieszczady

Drugimi pod względem trudności wspinaczki są Bieszczady. Tamtejsze szczyty potrafią być wymagające, a wędrówki na nie zawsze są w stanie trwać niecałą godzinę. Warto również zadbać o zróżnicowane ubranie, czyli zabranie lekkiej kurtki czy bluzy, bo temperatury na szczycie bywają zróżnicowane, a warunki pogodowe mogą zmieniać się dosyć dynamicznie. Jednak widoki są naprawdę zjawiskowe!

Tatry

W Polsce najwyższym pasmem górskim są Tatry. To tam trzeba się udać, by w kraju nad Wisłą poczuć przedsmak prawdziwej górskiej wspinaczki stawiającej przed nami prawdziwe wyzwania. Czy to dla sprawdzenia swoich możliwości, czy treningu przed zdobywaniem wyższych szczytów – warto się tam wybrać.

 

Turystyka
Krynica-Zdrój w otoczeniu pięknych gór

Krynica Zdrój to niewielkie miasto leżące na terenie województwa małopolskiego. Wielu ludzi wybiera właśnie to miejsce na letni wypoczynek i właściwie nie sposób się temu dziwić. Przepiękne otoczenie to wystarczający powód, by przyjechać w ten region Polski i wypocząć od miejskiego zgiełku. Krynica Zdrój jakie to góry usytuowana jest w …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Kielcach?

Kielce to miasto znajdujące się w południowo-wschodniej części naszego kraju. Usytuowane jest w Górach Świętokrzyskich, a wobec tego w przepięknej scenerii, która każdego roku przyciąga w te rejony całe rzesze turystów. To doskonałe miejsce dla osób, które uwielbiają zwiedzanie miejsc przesiąkniętych historią oraz dla osób, które pragną wypoczynku na łonie …

Turystyka
Najpiękniejsze miejsca w polskich górach

Polskie góry to dla wielu osób azyl i jedyne miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku i zbyt szybkiego tempa życia. Bliskość natury i możliwość podziwiania przepięknych pomników przyrody to przywilej, z którego warto, a czasem nawet trzeba korzystać. Na terenie Polski znajdują się aż trzy łańcuchy górskie. Każdy z …