Kraków i okolice – atrakcje turystyczne

Turystyka

Kraków to istna oaza turystyczna na mapie Polski. Przyciąga on setki tysięcy turystów z całej Europy, a nawet świata. To doskonałe miejsce by spędzić popołudnie, weekend czy nawet cały tydzień. Dawna stolica Polski cieszy turystów wieloma wspaniałymi atrakcjami. Mistrzowie aparatów fotograficznych tworzą doskonałe obrazy starego miasta, wyłapując klimatyczne zakątki rozległego rynku i pobliskich kamienic. Setki ludzi spaceruje, by za chwile usiąść pod parasolem popijając swoją ulubioną kawę i podziwiając kościół Mariacki. A to tylko początek atrakcji. Przedsmak tego, co zaoferować może Kraków i okolice.

Kraków i okolice atrakcje turystyczne

Miasto królewskie może poszczycić się wieloma niesamowitymi zabytkami. Najbardziej rozpoznawalnym jest oczywiście umieszczony w centralnym punkcie rynku kościół mariacki. Ta niesamowita budowla zbudowana w stylu gotyckim jak każda katedra tego okresu zachwyca strzelistymi, wysokimi wieżami oraz finezyjnymi witrażami wypełniającymi wnętrze kolorowymi refleksami światła. Jest to punkt obowiązkowy przy zwiedzaniu dawnej stolicy Polski.
Będąc już na rynku koniecznie odwiedź sukiennice! Na jej górnych piętrach znajdują się wystawy malarskie oraz rzeźbiarskie, które zachwycą nie tylko znawców sztuki.

Wawel

Mówiąc o Krakowie, nie można zapomnieć o jednym z najważniejszych zabytków naszego kraju. Mowa tu oczywiście o zamku królewskim na Wawelu. Nawet w teraz, kiedy era królów przeminęła bezpowrotnie krakowski zamek jest istotnym kulturalnie punktem na mapie naszego kraju – bowiem znalazło się tam miejsce na pochówek istotnych dla naszej historii osób. Zapoczątkowało to pochowanie tam Władysława Jagiełły. Od tamtej pory wieczny odpoczynek na Wawelu uzyskali prawie wszyscy królowie naszego kraju. Według różnych źródeł na tej liście brakuje trzech bądź czterech władców. Oprócz tego znalazło się tam miejsce dla innych, ważnych historycznie postaci. Pośród nich możemy wyróżnić Józefa Piłsudzkiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy – niestety tylko symbolicznie – Cypriana Kamila Norwida. Ostatni dokonany tam pochówek dotyczył tragicznie zmarłej pary prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich.

Pod samym zamkiem odwiedzić można również legendarną jaskinie smoka będąca elementem przewodnim jednej z najpopularniejszej opowieści w polskim folklorze.
Kraków to również i okolice, w której znajdziemy wiele atrakcji. Jednej z nich nie trzeba tak naprawdę przedstawiać, a jest nią kopalnia soli w Wieliczce. W 1996 roku zaprzestano wydobywania tamtejszego złoża soli, a sama kopalnia została przekształcona w kompleks turystyczny.
Jak widać, Kraków i okolice atrakcje turystyczne jest bogaty w atrakcje.

Turystyka
Jakie atrakcje w Krynicy Górskiej warto zobaczyć?

Krynica Górska jest nazywana perłą polskich uzdrowisk i przyciąga zarówno kuracjuszy jak i turystów. Na popularność tej miejscowości mają wpływ takie cechy jak niepowtarzalny podalpejski mikroklimat, najsłynniejsze wody mineralne i lecznicze oraz idealne warunki narciarskie. Do Krynicy Górskiej coraz więcej osób przyjeżdża na weekend lub na wakacje, gdyż mogą tu …

Turystyka
Jakie atrakcje zimowe dla dzieci oferuje Szklarska Poręba?

Szklarska Poręba to miejscowość na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Jej położenie i uwarunkowania umożliwiają aktywny wypoczynek całym rodzinom w każdej porze roku. Czas spędzają tu narciarze czy snowboardziści, wielbiciele wędrówek po górskich szlakach czy rowerowych przejażdżek. Z kolei dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje oraz …

Turystyka
Jakie ciekawe miejsca oferuje Roztocze?

Roztocze to kraina położona w woj. lubelskim i podkarpackim, która na wschodzie kończy się we Lwowie. Roztocze jest określane, jako polska Toskania, gdyż jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, który dodatkowo słynie z czystego powietrza i dużego stężania jodu (poziom porównywalny do tego na Pomorzu). Do charakterystycznych cech Roztocza zalicza …