Czy Ojcowski Park Narodowy można zwiedzać z dzieckiem w wózku?
- By : Polska-urlop.pl
- Category : Turystyka
Ojcowski Park Narodowy to miejsce z licznymi atrakcjami oraz szlakami dostępnymi dla wszystkich. Park ten to najmniejszy z polskich parków narodowych, ale też jest drugim najczęściej odwiedzanym w Małopolsce. Jakie atrakcje przyciągają turystów?
Dlaczego warto wybrać się do Ojcowskiego Parku Narodowego?
Przede wszystkim o atrakcyjności tego miejsca decyduje bliskie położenie Krakowa. Turystów zachęcają słynne jurajskie skałki (w tym znana wszystkim Maczuga Herkulesa czy Brama Krakowska). Dojazd do Ojcowskiego Parku Narodowego z Krakowa jest możliwy nie tylko samochodem, ale także autobusem lub rowerem. Na terenie tego Parku znajduje się ponad 700 różnej wielkości jaskiń (dla turystów udostępniono Jaskinię Ciemną i Łokietka). Na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego jest położona drewniana zabudowa, która pochodzi z XIX i XX wieku, na którą składają się obiekty mieszkalne i gospodarcze wykorzystywane przez lokalną ludność. Z kolei kuracjuszom z ojcowskiego uzdrowiska służą stare pensjonaty, wille i hotele. W Ojcowie do czasu wybuchu drugiej wojny światowej funkcjonowało uzdrowisko. W Dolinie Prądnika od średniowiecza wykorzystywano siłę wody i do dziś można podziwiać efekty podczas odwiedzin Osady Młynarskiej Boroniówka, starego młyna i tartaku. Na miejscu dawnych łazienek zdrojowych znajduje się Kaplica „Na Wodzie” p.w. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika), którą wybudowano wbrew zakazom rosyjskiego zaborcy na podporach wbitych w dno rzeki Prądnik. Na terenie Parku znajdują się dwa średniowieczne zamki leżące na słynnym Szlaku Orlich Gniazd (Zamek w Ojcowie i Zamek w Pieskowej Skale). W Ojcowskim Parku Narodowym znajduje się jeszcze Pustelnia Salomei w Grodzisku, Wzgórze Okopy ze średniowiecza czy Źródełko Miłości.
Czy do Ojcowskiego Parku Narodowego można wybrać się z wózkiem?
Z Krakowa do Ojcowskiego Parku Narodowego można dotrzeć nawet bez auta za pomocą prywatnych przewoźników (busy do Olkusza, Skały, Sułoszowa czy Ojcowa). Z kolei z Krakowa do Parku można dotrzeć autobusem miejskim z przystanku na pętli Bronowice Małe lub Krowodrza Górka. Jest to wygodne, gdy zabiera się ze sobą także dzieci. Jest to ułatwienie dla osób chcących kontaktu z przyrodą i odpoczynku od miasta. Dla osób sprawniejszych i starszych dzieci możliwe jest również dotarcie do Ojcowskiego Parku Narodowego rowerem. Trasa z Dworca PKP Kraków Główny do Bramy Krakowskiej to około 20 km, jest prowadzona lokalnymi drogami dojazdowymi, przez co nie ma na niej zbyt dużego ruchu. Mając dziecko w wózku warto wybrać się w ten rejon w środku tygodnia, gdy nie ma tłumów pieszych czy rowerów. Z wózkiem można dojść aż do Źródełka Miłości i obejrzeć Bramę Krakowską. Powrót powinien odbyć się tą samą trasą, gdyż druga strona Prądnika jest możliwa do pokonania tylko wózkiem na dużych kołach (nie spacerówką). Niestety jest to jedyna możliwa trasa ojcowski park narodowy z wózkiem. Trasy w Ojcowskim Parku Narodowym są zbyt naturalne na podboje wózkiem dziecięcym, ale można próbować znaleźć własne trasy i sposoby na ojcowski park narodowy z wózkiem (np. od strony Złotej Góry).