Dlaczego warto wybrać się do Szczyrku?
- By : Polska-urlop.pl
- Category : Turystyka
Dlaczego warto wybrać się do Szczyrku?
Góry czy morze? To zawsze jest dylemat, jednak dla tych, którzy nie wyobrażają sobie urlopu bez ruchu, wędrówki po górach będą lepszą opcją. I to góry w Szczyrku! Miejscowość i jej okolice to miejsce, w które możesz wybrać się nie tylko latem, ale także zimą. To urokliwe miasteczko w Beskidzie Śląskim zachwyca o każdej porze roku. Sprawdź, co warto zobaczyć.
Szczyrk – górski kurort
Miejscowość wita turystów pięknym widokami Przełęczy Salmopolskiej, która jest najlepiej widoczna na trasie Wisła – Szczyrk. Przełęcz w najwyższym punkcie ma 934 metrów wysokości i otula miejscowość. Szczyrk leży w dolinie u podnóża Potoku Żylica i jego dopływów. Wraz z Wisłą, Ustroniem, Istebną i Brenną tworzy tak zwaną Beskidzką Piątkę, które promuje ten region.
Góry w Szczyrku są najlepsze!
Miasteczko oplatają liczne trasy górskie, które wiodą na sąsiadujące szczyty: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.), czy pasma Kotarza (965 m n.p.m.). Skrzyczne to grzbiet, na który możesz dostać się pieszą wędrówką, poprowadzoną z centrum Szczyrku niebieskim szklakiem lub wjechać kolejką, czynną przez cały rok. Wyciąg krzesełkowy chętnie jest wykorzystywany zimą przez narciarzy. Na Klimczok dostaniesz się nie tylko niebieskim lub zielonym szlakiem ze Szczyrku, ale też z Szyndzielni lub Bystrej. Zielony szlak ze Szczyrku jest dłuższy, ale łatwiejszy. Szklak nadaje się na wędrówki rodzinne z dziećmi i dostarcza przepięknych widoków. Na Skalistych znajduje się nowoczesny kompleks, składający się z trzech skoczni narciarskich. Na największym z nich K-95 organizowane są Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, a także prestiżowe zawody międzynarodowe w skokach narciarskich. Pasma Kotarza oprócz letnich wędrówek zimą oferują piękna trasę zjazdową o długości 440 metrów. Pod wyciągiem orczykowym jest świetnie rozwinięta baza turystyczna i gastronomiczna.
Co warto zobaczyć?
Góry w Szczyrku to obowiązkowy przystanek, ale oprócz tego warto jeszcze zobaczyć Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła, które jest najcenniejszym zabytkiem miasteczka. To drewniany obiekt, z roku 1800. Inną świątynią wartą zobaczenia jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski położone na wysokości 670 m n.p.m. Znajduje się ono na niebieskim szlaku w drodze na Klimczok. Legenda głosi, że Matka Boża objawiła się tutaj 12-letniej Juliannie Pezdzie, w roku 1894. Zajrzyj koniecznie także do klimatycznej Gospody Polskiej, w której zachowano tradycyjne góralskie potrawy, wystój i atmosferę. Posłuchasz tam muzyki na żywo, która reprezentuje ten region.