Dlaczego warto zobaczyć Polańczyk i okolice?

Turystyka

Dlaczego warto zobaczyć Polańczyk i okolice?

Najbardziej malownicza wieś Polski położona jest u podnóża Beskidu Niskiego, na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. To miejscowość uzdrowiskowo-wczasowa, posiadająca dobrze rozbudowaną bazę gastronomiczno-noclegową. Polańczyk choć niewielki ma bogatą historię, świetną okolicę, sporo atrakcji, a przede wszystkim lecznicze wody uzdrowiskowe. Sprawdź, co warto zwiedzić i robić w tym miejscu.

Historia uzdrowiska i ciekawostki

Pierwsze zapiski miejscowości datują na rok 1580. Wieś nazywano wtedy Polieszczańskie. Nazwa Polańczyk pochodzi od właścicieli wsi – Polańskich, którzy zamieszkiwali te tereny pod koniec XVII wieku. Miejscowością uzdrowiskową stał się w latach 1961-1968, kiedy to powstały pierwsze, uzdrowiskowe domy i sanatoria dla kuracjuszy. W 1999 roku Polańczyk uznano za uzdrowisko. Miejscowość oferuje ponad 1200 miejsc dla kuracjuszy. Nieeksploatowane wody, które leczą choroby układu oddechowego, moczowego, a także kobiece są pełne jodu, wodorowęglanu, chlorku, sodu i bromu.

Polańczyk co zobaczyć

Największą atrakcją jest Jezioro Solińskie, zwane również Bieszczadzkim Morzem, które zapewnia moc atrakcji. Kąpiel wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach, ponieważ to sztuczny zbiornik z nierówną linią brzegową. Na jego dnie znajduje się kilka zatopionych miejscowości. Jezioro jest odpowiednim miejscem dla miłośników kitesurfingu. Dobrze rozwinięta żegluga, ścieżki rowerowe i spacerowe wokoło akwenu to opcja dla kochających wakacje na sportowo. Można wybrać się na spokojny rejs statkiem po jeziorze. Warto zobaczyć długą na 664 metry zaporę w Solinie. Obiekt ma 81 m wysokości i powstał w roku 1968. Robi ogromne wrażenie i zalicza się do zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowice S.A. i chroni Dolinę Sanu przed powodziami.

Polańczyk-atrakcje wokół Soliny

Polańczyk co zobaczyć? Warto wdrapać się na punkt widokowy, skąd można podziwiać jezioro. Spacer zaleca się 1,5 kilometrową ścieżką, która nadaje się dla rodzin z dziećmi i okala całą miejscowość. Zabytkiem wartym zwiedzenia jest murowana cerkiew pw. Św. Paraskewi z ikoną Matki Boskiej z Łopienki. Obecnie jest kościołem. Stąd blisko jest też na szlaki turystyczne, które prowadzą w Bieszczady. Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczad, ale szlaki prowadzą też do Połoniny Caryńską i Wetlińskiej, gdzie znajduje się popularna Chatka Puchatka, najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. Koniecznie trzeba wybrać się także nad Zalew Myczkowski, który leży po drugiej stronie zapory w Solinie i jest zbiornikiem retencyjnym na Sanie.

 

Turystyka
Wynajem długoterminowy mieszkań – kluczowe wskazówki dla przyszłych najemców

Wynajem długoterminowy mieszkań staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dzisiejszym świecie, gdzie wiele osób szuka elastyczności i stabilności. Dla tych, którzy nie są gotowi na zakup nieruchomości, opcja najmu od 12 miesięcy do kilku lat wydaje się idealna. Jednak zanim podejmiesz decyzję, warto zrozumieć kluczowe aspekty, takie jak lokalizacja, …

Turystyka
Rodzinne wakacje na Mazurach – atrakcje, które musisz poznać i jak zaplanować idealny wypoczynek

Mazury to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, który przyciąga turystów z całego kraju i zza granicy. Słyną z malowniczych jezior, zielonych lasów i bogatej oferty turystycznej, która zadowoli zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy szukają spokojnego relaksu. Dla rodzin, które planują wakacje z dziećmi, Mazury oferują wiele atrakcji …

Turystyka
Spływ kajakowy na Dolnym Śląsku: Przewodnik dla początkujących

Spływy kajakowe to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu na łonie natury, a Dolny Śląsk oferuje wiele malowniczych tras, które zachwycą zarówno początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy. Region ten jest bogaty w rzeki, jeziora i kanały, które tworzą idealne warunki do uprawiania kajakarstwa. Wybierając się na spływ kajakowy, można podziwiać …