Jakie atrakcje w Krynicy Górskiej warto zobaczyć?

Turystyka

Krynica Górska jest nazywana perłą polskich uzdrowisk i przyciąga zarówno kuracjuszy jak i turystów. Na popularność tej miejscowości mają wpływ takie cechy jak niepowtarzalny podalpejski mikroklimat, najsłynniejsze wody mineralne i lecznicze oraz idealne warunki narciarskie. Do Krynicy Górskiej coraz więcej osób przyjeżdża na weekend lub na wakacje, gdyż mogą tu aktywnie spędzić czas.

Które atrakcje w krynicy górskiej trzeba odwiedzić?

Zimą do Krynicy zjeżdżają głównie miłośnicy sportów zimowych, natomiast latem osoby lubiące górskie wędrówki, wycieczki rowerowe oraz inne atrakcje. Do głównych ciekawych miejsc tego miasta zalicza się:

 1. Deptak w Krynicy-Zdroju, wzdłuż którego położone są najpiękniejsze krynickie budowle jak:
  – Stare Łazienki Mineralne,
  – Stary Dom Zdrojowy,
  – Stare Łazienki Borowinowe czy
  – wille i pensjonaty.
 2. Muzeum Nikifora Krynickiego, czyli Galeria Sztuki „Romanówka”. Nikifor Krynicki (czyli Epifaniusz Drowniak), którego pasją było malarstwo, ale został doceniony dopiero po śmierci. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli prymitywizmu.
 3. Góra Parkowa i Park Zdrojowy w Krynicy-Zdroju. Sama Góra Parkowa to szczyt zlokalizowany w centrum Krynicy-Zdroju o wysokości 742 m n.p.m. Na Górę tą można wjechać, oddaną do użytku w 1937 roku pierwszą w Polsce, koleją linowo terenową. Na szczycie można m.in. skorzystać z kompleksu zjeżdżalni rynnowych.
 4. Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju, gdzie zgromadzono ponad 3 tysiące zabawek od starożytności do lat 80. XX wieku. Wiele z eksponatów ma wartość zabytkową lub kolekcjonerską.
 5. Park Słotwiński w Krynicy-Zdroju, gdzie znajduje się dawna pijalnia wody mineralnej „Słotwinka” i inne ciekawe budynki.
 6. Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju to najwyższa drewniana wieża widokowa w Polsce. Jej konstrukcja jest unikatowa, gdyż wygląda jakby była zrobiona z większych zapałek. Z Wieży rozciąga się widok na Beskid Sądecki oraz Niski, znajduje się tam także najdłuższa metalowa zjeżdżalnia w Polsce oraz ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.
 7. Jaworzyna Krynicka oraz Kolejka Gondolowa. Jaworzynka jest najwyższym szczytem Krynicy-Zdroju (1114 m n.p.m. ). Na jej szczyt prowadzą dwa szlaki: czerwony oraz zielony. Na szczyt można też wjechać pierwszą i najdłuższą kolejką gondolową w Polsce.
 8.  Krynickie Trasy Rowerowe, gdyż Krynica Zdrój jest położona na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i wyznaczono tu 8 tematycznych tras o łącznej długości 125 km. Trasy zaczynają się na Krynickim Deptaku.

Atrakcje w Krynicy Górskiej to również Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich (pozwala zobaczyć drewniane i murowane cerkwie położone w Krynicy oraz okolicy), spróbowanie spływu kajakowego Popradem na kajaku lub pontonie, baseny, jaskinie solne i wiele innych.

Turystyka
Jakie atrakcje zimowe dla dzieci oferuje Szklarska Poręba?

Szklarska Poręba to miejscowość na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Jej położenie i uwarunkowania umożliwiają aktywny wypoczynek całym rodzinom w każdej porze roku. Czas spędzają tu narciarze czy snowboardziści, wielbiciele wędrówek po górskich szlakach czy rowerowych przejażdżek. Z kolei dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje oraz …

Turystyka
Jakie ciekawe miejsca oferuje Roztocze?

Roztocze to kraina położona w woj. lubelskim i podkarpackim, która na wschodzie kończy się we Lwowie. Roztocze jest określane, jako polska Toskania, gdyż jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, który dodatkowo słynie z czystego powietrza i dużego stężania jodu (poziom porównywalny do tego na Pomorzu). Do charakterystycznych cech Roztocza zalicza …

Turystyka
Jakie atrakcje dla dzieci oferują bory tucholskie?

Bory tucholskie to region, który zachęca czystym powietrzem, nieskażoną przyrodą (połacie lasów, meandrujące rzeki) i licznymi atrakcjami dla dorosłych i dzieci. W tym miejscu pobudkę zapewni świergot ptaków. Miejsce to jest jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce (powierzchnia około 3 tysięcy km ). Na jego terenie znajduje się park …