Czy można zwiedzić Sandomierz w jeden dzień.

Turystyka

Sandomierz jest bardzo ciekawym królewskim miastem, jest jednym z najstarszych miast Polskich, malowniczo położony nad Wisłą w województwie świętokrzyskim. Jest usytuowany na 7 wzgórzach, co czyni go podobnym do Rzymu i niekiedy nazywane jest również małym Rzymem. Jest jeszcze jedna wspólna cecha tych dwu miast, pod obydwoma ciągną się tajemnicze długie korytarze. Pomimo że już od wielu lat jest chętnie odwiedzany przez turystów, od niedawna zaczął być kojarzony ze słynnym serialem, którego głównym bohaterem jest Ojciec Mateusz. Czy można zwiedzić Sandomierz w jeden dzień?

Jak zwiedzać Sandomierz w jeden dzień

Najlepszym punktem wypadowym do wszystkich atrakcji Sandomierza jest starówka. Pierwszym z nich i prawdopodobnie najlepszym jest Brama Opatowska, to także najlepszy punkt widokowy na miasto. Powinien się tu wybrać każdy, kto lubi oglądać widoki i panoramy, oraz niestraszne mu schody, które prowadzą na sam szczyt.

Dla miłośników serialowego Ojca Mateusza z pewnością dobrą wiadomością będzie i możliwość odwiedzenia wystawy “Świat ojca Mateusza” poświęconej ulubionej postaci. Znajduje się ona blisko starówki, wchodząc tam, poczujesz się, jak być był na planie serialu. Woskowe figury odtwórców głównych postaci oraz realistycznie przedstawione wnętrze i muzyka zapewniają bardzo miłe wrażenia.

Zamek Królewski wybudowany na skarpie nad Wisłą, obecnie znajduje się w nim muzeum okręgowe, z jego baszty widać Lasy Biłgorajskie i wzgórza na roztoczu. Wielokrotnie był on wysadzany, ale zawsze odbudowywany.
Położony kilka minut od centrum miasta Wąwóz Królowej Jadwigi, ma 500 m długości i został wyrzeźbiony przez wodę w lessie. Wychodząc z Wąwozu, napotykamy się na jedyny Spichlerz w Sandomierzu, jaki przetrwał do dziś.
Na miłośników dawnej architektury, czeka tu kilka prawdziwych prawdziwy cukiereczków pochodzących z różnych epok i zachowanych do dziś. Jednym z nich jest najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski kościół św. Jakuba.

Koniec wycieczki najlepiej zaplanować w najbardziej popularnym miejscu miasta, czyli Rynku, tuż przy najbardziej malowniczym budynku, jakim jest budynek Ratusza, przyciągający wzrok swoją oryginalną attyką. Będący jednym z najpiękniejszych renesansowych w Polsce, wybudowanym w XIV wieku. Sam Rynek otoczony jest malowniczymi kamienicami świadczącymi o bogatej przeszłości historycznej miasta, które warto podziwiać, spacerując i podziwiając średniowieczny układ urbanistyczny miasta, malownicze zaułki i liczne zabytki.

Turystyka
Jakie atrakcje w Krynicy Górskiej warto zobaczyć?

Krynica Górska jest nazywana perłą polskich uzdrowisk i przyciąga zarówno kuracjuszy jak i turystów. Na popularność tej miejscowości mają wpływ takie cechy jak niepowtarzalny podalpejski mikroklimat, najsłynniejsze wody mineralne i lecznicze oraz idealne warunki narciarskie. Do Krynicy Górskiej coraz więcej osób przyjeżdża na weekend lub na wakacje, gdyż mogą tu …

Turystyka
Jakie atrakcje zimowe dla dzieci oferuje Szklarska Poręba?

Szklarska Poręba to miejscowość na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Jej położenie i uwarunkowania umożliwiają aktywny wypoczynek całym rodzinom w każdej porze roku. Czas spędzają tu narciarze czy snowboardziści, wielbiciele wędrówek po górskich szlakach czy rowerowych przejażdżek. Z kolei dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje oraz …

Turystyka
Jakie ciekawe miejsca oferuje Roztocze?

Roztocze to kraina położona w woj. lubelskim i podkarpackim, która na wschodzie kończy się we Lwowie. Roztocze jest określane, jako polska Toskania, gdyż jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, który dodatkowo słynie z czystego powietrza i dużego stężania jodu (poziom porównywalny do tego na Pomorzu). Do charakterystycznych cech Roztocza zalicza …