Czy łatwo jest zostać przewodnikiem górskim.

Turystyka

Tatry, Alpy, Himalaje albo dzikie Bieszczady, wtajemniczonym nie trzeba tłumaczyć tych nazw, każdy miłośnik gór zna najważniejsze pasma górskie nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie. A co jeżeli w pewnym momencie okazuje się, że już same wędrówki to dla kogoś za mało? Co zrobić, jeśli zapragniemy zostać już w górach na zawsze? Czy można połączyć życie, pracę i pasję do gór, a jeśli tak to, w jaki sposób tego dokonać? Czy kurs na przewodnika górskiego jest jedną z takich możliwości, czy jest to opcja dla każdego?

Kurs na przewodnika górskiego – jak zrobić?

Nim zdecydujemy się na odbycie takiego kursu, w pierwszej kolejności, warto zorientować się w kilku podstawowych kwestiach, aby upewnić, się, że jest to kurs przeznaczony właśnie dla nas.

 1. Gdzie można zrobić kurs?
  Dokładną listę można odbyć szkolenie, znajdziemy na stronie w Centralnym Wykazie Organizatorów szkoleń dla Kandydatów na Przewodników Górskich. Są to m.in. koła, kluby w zależności od miejsca, w którym chcesz robić kurs.
 2. Ile trwa taki kurs?
  W zależności od rodzaju kursu może on trwać do 3 lat.
 3. Koszt kursu.
  Koszty kursów wahają się w przedziałach od 6 tysięcy za kursy, plus wyjazdy i wyżywienie, przez ok. 3 lata, może wynieść do 15 tysięcy złotych.
 4. Jak wygląda kurs w praktyce.
  W praktyce kursy przypominają naukę na studiach zaocznych, w roku akademickim odbywają się wykłady różnego rodzaju. Oraz wyjazdy weekendowe, jest ich bardzo dużo i praktyczna wiedza, która jest na nich przekazywana, jest niezbędna do egzaminów końcowych.

Ciekawostką być może będzie dla niektórych informacja, że aby przystąpić do kursu na przewodnika górskiego, nie trzeba posiadać ogromnej wiedzy. Może go rozpocząć nawet osoba, która nigdy wcześniej nie byłą w górach. Całą wiedzę zdobywa się na kursie, jednak takie osoby z pewnością będą musiały w czasie trwania kursu o wiele więcej wiedzy nabyć, a także odbyć więcej wyjazdów, aby jednak poznać miejsca, o których chcą w przyszłości opowiadać turystom.
Wszystkie powołane do szkolenia ośrodki, przyznają uprawienia Państwowe, które są honorowane na terenie Polski. Aby móc wykonywać ten zawód w całej Europie, prawdopodobnie będzie konieczne wyrobienie dodatkowej karty zawodowej, która rozszerzy uprawnienia na kraje takie jak Austria, Włochy, Francja, Czechy, Słowacja i wszystkie inne europejskie.
Czy warto zostać przewodnikiem górskim? Odpowiedź z pewnością jest prosta, dla każdego kto kocha góry. Jeżeli jednak wahasz się jeszcze to być może potrzebujesz więcej czasu do namysłu lub za mało razy byłeś w górach.

 

Turystyka
Krynica-Zdrój w otoczeniu pięknych gór

Krynica Zdrój to niewielkie miasto leżące na terenie województwa małopolskiego. Wielu ludzi wybiera właśnie to miejsce na letni wypoczynek i właściwie nie sposób się temu dziwić. Przepiękne otoczenie to wystarczający powód, by przyjechać w ten region Polski i wypocząć od miejskiego zgiełku. Krynica Zdrój jakie to góry usytuowana jest w …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Kielcach?

Kielce to miasto znajdujące się w południowo-wschodniej części naszego kraju. Usytuowane jest w Górach Świętokrzyskich, a wobec tego w przepięknej scenerii, która każdego roku przyciąga w te rejony całe rzesze turystów. To doskonałe miejsce dla osób, które uwielbiają zwiedzanie miejsc przesiąkniętych historią oraz dla osób, które pragną wypoczynku na łonie …

Turystyka
Najpiękniejsze miejsca w polskich górach

Polskie góry to dla wielu osób azyl i jedyne miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku i zbyt szybkiego tempa życia. Bliskość natury i możliwość podziwiania przepięknych pomników przyrody to przywilej, z którego warto, a czasem nawet trzeba korzystać. Na terenie Polski znajdują się aż trzy łańcuchy górskie. Każdy z …