Czy łatwo jest zostać przewodnikiem górskim.

Turystyka

Tatry, Alpy, Himalaje albo dzikie Bieszczady, wtajemniczonym nie trzeba tłumaczyć tych nazw, każdy miłośnik gór zna najważniejsze pasma górskie nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie. A co jeżeli w pewnym momencie okazuje się, że już same wędrówki to dla kogoś za mało? Co zrobić, jeśli zapragniemy zostać już w górach na zawsze? Czy można połączyć życie, pracę i pasję do gór, a jeśli tak to, w jaki sposób tego dokonać? Czy kurs na przewodnika górskiego jest jedną z takich możliwości, czy jest to opcja dla każdego?

Kurs na przewodnika górskiego – jak zrobić?

Nim zdecydujemy się na odbycie takiego kursu, w pierwszej kolejności, warto zorientować się w kilku podstawowych kwestiach, aby upewnić, się, że jest to kurs przeznaczony właśnie dla nas.

 1. Gdzie można zrobić kurs?
  Dokładną listę można odbyć szkolenie, znajdziemy na stronie w Centralnym Wykazie Organizatorów szkoleń dla Kandydatów na Przewodników Górskich. Są to m.in. koła, kluby w zależności od miejsca, w którym chcesz robić kurs.
 2. Ile trwa taki kurs?
  W zależności od rodzaju kursu może on trwać do 3 lat.
 3. Koszt kursu.
  Koszty kursów wahają się w przedziałach od 6 tysięcy za kursy, plus wyjazdy i wyżywienie, przez ok. 3 lata, może wynieść do 15 tysięcy złotych.
 4. Jak wygląda kurs w praktyce.
  W praktyce kursy przypominają naukę na studiach zaocznych, w roku akademickim odbywają się wykłady różnego rodzaju. Oraz wyjazdy weekendowe, jest ich bardzo dużo i praktyczna wiedza, która jest na nich przekazywana, jest niezbędna do egzaminów końcowych.

Ciekawostką być może będzie dla niektórych informacja, że aby przystąpić do kursu na przewodnika górskiego, nie trzeba posiadać ogromnej wiedzy. Może go rozpocząć nawet osoba, która nigdy wcześniej nie byłą w górach. Całą wiedzę zdobywa się na kursie, jednak takie osoby z pewnością będą musiały w czasie trwania kursu o wiele więcej wiedzy nabyć, a także odbyć więcej wyjazdów, aby jednak poznać miejsca, o których chcą w przyszłości opowiadać turystom.
Wszystkie powołane do szkolenia ośrodki, przyznają uprawienia Państwowe, które są honorowane na terenie Polski. Aby móc wykonywać ten zawód w całej Europie, prawdopodobnie będzie konieczne wyrobienie dodatkowej karty zawodowej, która rozszerzy uprawnienia na kraje takie jak Austria, Włochy, Francja, Czechy, Słowacja i wszystkie inne europejskie.
Czy warto zostać przewodnikiem górskim? Odpowiedź z pewnością jest prosta, dla każdego kto kocha góry. Jeżeli jednak wahasz się jeszcze to być może potrzebujesz więcej czasu do namysłu lub za mało razy byłeś w górach.

 

Turystyka
Najlepsze hotele butikowe – ekskluzywna oaza komfortu i luksusu

Podróże są fascynującym sposobem na odkrywanie nowych miejsc, kultur i doświadczeń. Gdy planujemy swój wymarzony urlop, szukamy czegoś więcej niż tylko miejsca do spania. Chcemy znaleźć wyjątkowe, niepowtarzalne i luksusowe doświadczenie. W tym kontekście coraz większą popularność zdobywają hotele butikowe, które oferują nie tylko komfortowe zakwaterowanie, ale także osobisty i …

Turystyka
Standardowe wyposażenie hotelowych apartamentów

Apartamenty hotelowe to luksusowy i wygodny sposób na zatrzymanie się podczas podróży. Oferują wiele udogodnień i funkcji, które wyróżniają je od standardowych pokoi hotelowych. Niezależnie od tego, czy szukasz miejsca na relaks, czy po prostu chcesz podnieść jakość swoich wakacji, apartamenty mogą być idealnym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się bliżej, czego można …

Turystyka
Czy Alaska to dobry kierunek na wakacje?

Alaska to niezwykle piękne miejsce, które oferuje podróżnikom niezapomniane wrażenia. Od dzikich i surowych krajobrazów po majestatyczne widoki. Bez względu na to, czy szukasz relaksującego wypadu, tropienia niespotykanych nigdzie indziej zwierząt czy pełnych przygód, górskich wypraw, w tym rozległym i zróżnicowanym stanie każdy znajdzie coś dla siebie. Przecz Niezapomniane przeżycia …