Dlaczego warto zobaczyć Polańczyk i okolice?

Turystyka

Dlaczego warto zobaczyć Polańczyk i okolice?

Najbardziej malownicza wieś Polski położona jest u podnóża Beskidu Niskiego, na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. To miejscowość uzdrowiskowo-wczasowa, posiadająca dobrze rozbudowaną bazę gastronomiczno-noclegową. Polańczyk choć niewielki ma bogatą historię, świetną okolicę, sporo atrakcji, a przede wszystkim lecznicze wody uzdrowiskowe. Sprawdź, co warto zwiedzić i robić w tym miejscu.

Historia uzdrowiska i ciekawostki

Pierwsze zapiski miejscowości datują na rok 1580. Wieś nazywano wtedy Polieszczańskie. Nazwa Polańczyk pochodzi od właścicieli wsi – Polańskich, którzy zamieszkiwali te tereny pod koniec XVII wieku. Miejscowością uzdrowiskową stał się w latach 1961-1968, kiedy to powstały pierwsze, uzdrowiskowe domy i sanatoria dla kuracjuszy. W 1999 roku Polańczyk uznano za uzdrowisko. Miejscowość oferuje ponad 1200 miejsc dla kuracjuszy. Nieeksploatowane wody, które leczą choroby układu oddechowego, moczowego, a także kobiece są pełne jodu, wodorowęglanu, chlorku, sodu i bromu.

Polańczyk co zobaczyć

Największą atrakcją jest Jezioro Solińskie, zwane również Bieszczadzkim Morzem, które zapewnia moc atrakcji. Kąpiel wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach, ponieważ to sztuczny zbiornik z nierówną linią brzegową. Na jego dnie znajduje się kilka zatopionych miejscowości. Jezioro jest odpowiednim miejscem dla miłośników kitesurfingu. Dobrze rozwinięta żegluga, ścieżki rowerowe i spacerowe wokoło akwenu to opcja dla kochających wakacje na sportowo. Można wybrać się na spokojny rejs statkiem po jeziorze. Warto zobaczyć długą na 664 metry zaporę w Solinie. Obiekt ma 81 m wysokości i powstał w roku 1968. Robi ogromne wrażenie i zalicza się do zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowice S.A. i chroni Dolinę Sanu przed powodziami.

Polańczyk-atrakcje wokół Soliny

Polańczyk co zobaczyć? Warto wdrapać się na punkt widokowy, skąd można podziwiać jezioro. Spacer zaleca się 1,5 kilometrową ścieżką, która nadaje się dla rodzin z dziećmi i okala całą miejscowość. Zabytkiem wartym zwiedzenia jest murowana cerkiew pw. Św. Paraskewi z ikoną Matki Boskiej z Łopienki. Obecnie jest kościołem. Stąd blisko jest też na szlaki turystyczne, które prowadzą w Bieszczady. Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczad, ale szlaki prowadzą też do Połoniny Caryńską i Wetlińskiej, gdzie znajduje się popularna Chatka Puchatka, najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. Koniecznie trzeba wybrać się także nad Zalew Myczkowski, który leży po drugiej stronie zapory w Solinie i jest zbiornikiem retencyjnym na Sanie.

 

Turystyka
Standardowe wyposażenie hotelowych apartamentów

Apartamenty hotelowe to luksusowy i wygodny sposób na zatrzymanie się podczas podróży. Oferują wiele udogodnień i funkcji, które wyróżniają je od standardowych pokoi hotelowych. Niezależnie od tego, czy szukasz miejsca na relaks, czy po prostu chcesz podnieść jakość swoich wakacji, apartamenty mogą być idealnym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się bliżej, czego można …

Turystyka
Czy Alaska to dobry kierunek na wakacje?

Alaska to niezwykle piękne miejsce, które oferuje podróżnikom niezapomniane wrażenia. Od dzikich i surowych krajobrazów po majestatyczne widoki. Bez względu na to, czy szukasz relaksującego wypadu, tropienia niespotykanych nigdzie indziej zwierząt czy pełnych przygód, górskich wypraw, w tym rozległym i zróżnicowanym stanie każdy znajdzie coś dla siebie. Przecz Niezapomniane przeżycia …

Turystyka
Czym się kierować wybierając zamek hotelowy?

Gdy wybieramy elektroniczne zamki hotelowe, ważne jest, aby wziąć pod uwagę więcej niż tylko cenę. Należy również rozważyć jakość produktu. Dobrze zaprojektowany system kontroli dostępu nie tylko ma poprawia wygodą i bezpieczeństwo gości, lecz także znacząco usprawnia pracę hotelowego personelu. Dowiedz się więcej na ten temat, aby dokonać właściwego wyboru. …