Dlaczego warto zobaczyć Polańczyk i okolice?

Turystyka

Dlaczego warto zobaczyć Polańczyk i okolice?

Najbardziej malownicza wieś Polski położona jest u podnóża Beskidu Niskiego, na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. To miejscowość uzdrowiskowo-wczasowa, posiadająca dobrze rozbudowaną bazę gastronomiczno-noclegową. Polańczyk choć niewielki ma bogatą historię, świetną okolicę, sporo atrakcji, a przede wszystkim lecznicze wody uzdrowiskowe. Sprawdź, co warto zwiedzić i robić w tym miejscu.

Historia uzdrowiska i ciekawostki

Pierwsze zapiski miejscowości datują na rok 1580. Wieś nazywano wtedy Polieszczańskie. Nazwa Polańczyk pochodzi od właścicieli wsi – Polańskich, którzy zamieszkiwali te tereny pod koniec XVII wieku. Miejscowością uzdrowiskową stał się w latach 1961-1968, kiedy to powstały pierwsze, uzdrowiskowe domy i sanatoria dla kuracjuszy. W 1999 roku Polańczyk uznano za uzdrowisko. Miejscowość oferuje ponad 1200 miejsc dla kuracjuszy. Nieeksploatowane wody, które leczą choroby układu oddechowego, moczowego, a także kobiece są pełne jodu, wodorowęglanu, chlorku, sodu i bromu.

Polańczyk co zobaczyć

Największą atrakcją jest Jezioro Solińskie, zwane również Bieszczadzkim Morzem, które zapewnia moc atrakcji. Kąpiel wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach, ponieważ to sztuczny zbiornik z nierówną linią brzegową. Na jego dnie znajduje się kilka zatopionych miejscowości. Jezioro jest odpowiednim miejscem dla miłośników kitesurfingu. Dobrze rozwinięta żegluga, ścieżki rowerowe i spacerowe wokoło akwenu to opcja dla kochających wakacje na sportowo. Można wybrać się na spokojny rejs statkiem po jeziorze. Warto zobaczyć długą na 664 metry zaporę w Solinie. Obiekt ma 81 m wysokości i powstał w roku 1968. Robi ogromne wrażenie i zalicza się do zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowice S.A. i chroni Dolinę Sanu przed powodziami.

Polańczyk-atrakcje wokół Soliny

Polańczyk co zobaczyć? Warto wdrapać się na punkt widokowy, skąd można podziwiać jezioro. Spacer zaleca się 1,5 kilometrową ścieżką, która nadaje się dla rodzin z dziećmi i okala całą miejscowość. Zabytkiem wartym zwiedzenia jest murowana cerkiew pw. Św. Paraskewi z ikoną Matki Boskiej z Łopienki. Obecnie jest kościołem. Stąd blisko jest też na szlaki turystyczne, które prowadzą w Bieszczady. Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczad, ale szlaki prowadzą też do Połoniny Caryńską i Wetlińskiej, gdzie znajduje się popularna Chatka Puchatka, najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. Koniecznie trzeba wybrać się także nad Zalew Myczkowski, który leży po drugiej stronie zapory w Solinie i jest zbiornikiem retencyjnym na Sanie.

 

Turystyka
Rodzinne wakacje na Mazurach – atrakcje, które musisz poznać i jak zaplanować idealny wypoczynek

Mazury to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, który przyciąga turystów z całego kraju i zza granicy. Słyną z malowniczych jezior, zielonych lasów i bogatej oferty turystycznej, która zadowoli zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy szukają spokojnego relaksu. Dla rodzin, które planują wakacje z dziećmi, Mazury oferują wiele atrakcji …

Turystyka
Spływ kajakowy na Dolnym Śląsku: Przewodnik dla początkujących

Spływy kajakowe to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu na łonie natury, a Dolny Śląsk oferuje wiele malowniczych tras, które zachwycą zarówno początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy. Region ten jest bogaty w rzeki, jeziora i kanały, które tworzą idealne warunki do uprawiania kajakarstwa. Wybierając się na spływ kajakowy, można podziwiać …

Turystyka
Rodzinne wakacje nad jeziorem – jak zaplanować idealny urlop z dzieckiem?

Wakacje nad jeziorem to doskonały wybór dla rodzin, które pragną spędzić czas na świeżym powietrzu, z dala od miejskiego zgiełku, a jednocześnie zapewnić dzieciom mnóstwo atrakcji i rozrywki. Jeziora w Polsce oferują nie tylko piękne krajobrazy, ale także liczne możliwości aktywnego wypoczynku. Wybór odpowiedniego miejsca na wakacje to jednak kluczowy …